Stiri

Up-date: Modernizare a drumului vicinal Farcașa

Începând cu luna martie 2019 au fost demarate lucrările de modernizare a drumului vicinal Farcașa (Strada Bisericii) pe o distanță de 2,2 km. Ele consta în betonarea  acestui drum pe lungimea mai sus menționată. În cadrul aceluiași proiect, va fi modernizat DC 190 Poiana Popești (Strada Poieni)  pe o lungime de 1,1 km și Strada Gârlei din satul Frumosu pe o lungime de 0,6 km. Investiția se va derula prin Programul Național de Dezvoltare Locală finanțat din fonduri guvernamentale, valorea totala a proiectului 7517380,25 Lei.

Multumim cetatenilor pentru intelegere, avand in vedere dificultatea cu care se circula si disconfortul creat!

Citeste.

Modernizare rețea de iluminat public în comuna Farcasa

În cursul lunii martie va fi semnat contractul de finanțare a obiectivului de investiție “Modernizare rețea de iluminat public în comuna Farcasa- județul Neamț” între comuna Farcașa si C.R.F.I.R. Iași,  proiect ce constă în înlocuirea unui nr de 340 lămpi cu led. Proiectul va fi finanțat din fonduri europene cu o valoare de 84149 mii euro prin măsura  M2/6B.

Buletin de analiza probe de apa efectuat de DSP Neamt

Buletin de analiza apa nr 1380

Citeste.

Actiune de vaccinare in comuna noastra

00549-Dog-logo-design-free-logos-online-0220181101144735-page-001

Citeste.

DGASPC Neamț caută asistenți maternali profesioniști

Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Neamț recrutează persoane interesate să devină asistenți maternali profesioniști, veniturile lunare ale celor care vor fi atestați și angajați ajungând și la peste 2.000 de lei, în funcție de vechime și numărul de copii”Situația copiilor abandonați este în permanentă dinamică astfel că avem nevoie mereu de asistenți maternali. De asemenea, de anul viitor legislația specifică va fi modificată iar pentru toți copiii sub 7 ani pentru care se instituie o măsură de protecție trebuie găsită o alternativă la rezidență iar una dintre ele este asistentul maternal. Este evident că în această situație vom avea nevoie de foarte mulți asistenți maternali profesioniști, motiv pentru care îi invităm pe nemțenii care îndeplinesc condițiile să se alăture echipei noastre„ a declarat Cristina Păvăluță, director general al DGASPC Neamț.

Condiții, drepturi și facilități, regăsiți în documentul atașat.

job 2

Comments are closed.